Stavte s námi! Zapište se do příběhu lidí
s mentálním handicapem.
Daruj E-cihlu E-shop
03. 08. 2022

příběh paní Zuzany a pana Michala

Do Chráněného bydlení Slapy přišli manželé Zuzana a Michal jako nesezdaní partneři z týdenního stacionáře nedaleko od Slapů. Oba vyrůstali v rodinách, oba absolvovali tehdy tzv. zvláštní školy a až v dospělosti začali využívat sociální pobytové služby.

Zuzana ve 20 letech odešla do týdenního stacionáře nedaleko Prahy, odkud se po 3 letech kvůli složitému dojíždění vrátila zpět domů do Prahy, protože nastoupila do tréninkové kavárny. Po absolvování 2 letého pracovního tréninku se vrátila zpět stacionáře.

Michal nějakou dobu bydlel v chráněném bydlení v pohraničí, pracoval tam na farmě. To se mu líbilo, zároveň býval hodně unavený a rozhodl se vrátit blíž k domovu. Přes týdenní stacionář v Praze se nakonec dostal do stejného místa, jako Zuzana. Stali se partnery a bydleli spolu. Na víkendy ovšem museli odjíždět, týdenní stacionář na víkend zavíral.

V roce 2009 využili nabídku volného místa v CHB na Slapech. Po dvou letech pak slavili zásnuby, o dva roky později se vzali. Nikdy nebyli zbaveni svéprávnosti. Bydleli v domě na Faře, jehož režim je upraven pro méně samostatné klienty. Michal a Zuzana se v něm po určitou dobu cítili bezpečně. Až když pracovníci začali pojmenovávat příčiny jejich určité frustrace a vhodnost jejich přechodu do nezávislejšího bydlení v rámci CHB do domu Na Vyhlídce, kde jsou samostatné byty s kuchyňským koutem.

Oba se rychle adaptovali v Chráněném bydlení Na Vyhlídce. V roce 2021 již měli manželé stabilnější příjem a začala se otevírat možnost posledního kroku k zcela samostatnému bydlení pouze s podporou terénní služby. Přestože byl přechod lákavý, byl zároveň spojený s nemalými obavami, zda jim nízká míra asistence bude stačit.

V roce 2022 padlo velké rozhodnutí a i přes své obavy přešli manželé pod terénní službu. Nyní si obstarávají vlastní domácnost, jezdí nakupovat, vaří, učí se zacházet s vlastním účtem. Zuzana pracuje v potravinářské výrobě DOBROTY S PŘÍBĚHEM, Michal v rámci sociálně terapeutické dílny pracuje na místní slapské farmě. Na život s nízkou mírou podpory si rychle zvykli a teď spolu pracují na zapojení do komunity a navázání vztahů s novými sousedy.