Pomáháme lidem s mentálním postižením žít plnohodnotný život
Klikni a daruj
 • POMÁHEJTE S NÁMI

  Vyberte si jeden z 25 projektů na www.mentalniobohaceni.cz a podpořte jej libovolným finančním darem.

 • Naši patroni

  Zárukou solidnosti benefiční sbírky je i dlouholetá podpora známých osobností.

 • Simona Stašová s klienty

  Naší patroni pravidelně naštevují i naše klienty.

 • AKCE CIHLA se těší široké podpoře

  Klára Issová a náš fotopanel.

 • Naši patroni

  Jaroslav Svěcený a Tomáš Vaněk, stálice a nováček z řad našich partnerů.

 • Spolupracovali jsme s desítkami známých tváří

  Lucie Benešová a Pavel Liška

Naše nová kampaň MENTÁLNÍ OBOHACENÍ je venku!

 Lidé s mentálním postižením to nemají lehké. Jsou jiní. Neznamená to ale, že jsou špatní. Naopak. Mají něco, co my nemáme. Jsou spontánnější, upřímnější, bezprostřednější a důvěřivější než my. V tom pro nás mohou být obohacením. Pomozte i vy.

 Od jedenáctého prosince běží online kampaň s názvem MENTÁLNÍ OBOHACENÍ, která upozorňuje na problematiku přijetí osob s mentálním postižením společností. I přes veškerou snahu neziskových organizací umožnit lidem s handicapem svůj život plnohodnotně prožít a nejen přežít, se jejich klienti v každodenním životě setkávají s obavami, odmítavým postojem a někdy i pohrdáním. Lidé s mentálním postižením to nemají lehké. V minulosti bývali zcela vyřazeni z běžné společnosti, a i nyní o nich stále převládají předsudky. Příkladem za všechny může být postoj některých obyvatel Svitávky a Náměště na Hané, kteří se v tomto roce striktně postavili proti zřízení chráněného bydlení u nich v obci.

 Součástí kampaně je i video, ve kterém jsme se rozhodli ukázat, kam až jsou někdy lidé schopni zajít v odsuzování těch, kteří mají nějaké postižení. Na videu spolupracoval režisér Zděněk Suchý, hip-hopová skupina Gambrz Reprs, herec Petr Čtvrtníček, zpěvák Dan Bárta a výtvarník Aleš Najbrt. „S předsudky a porušováním práv lidských svobod vůči lidem s mentálním postižením se ve společnosti setkáváme i přesto, že nikomu neubližují, nikoho neokrádají a nenarušují zákony ani etické kodexy více než ostatní. Možná bychom neměli zapomínat na to, že každého z nás může v životě potkat situace, kdy se i on sám nebo jeho nejbližší mohou dostat na tu druhou stranu normálnosti a být vnímám okolím jako ten jiný,“ dodává Gabriela Štěpánková, ředitelka Portusu Praha. 

 

VYBERTE SI I VY PROJEKT, KTERÝ CHCETE PODPOŘIT!

 

 Ke kampani MENTÁLNÍ OBOHACENÍ se může připojit široká veřejnost a šířit informace či přispět na projekty neziskových organizací a společně tak bojovat proti stále převládajícím negativním postojům společnosti. Na webu mentalniobohaceni.cz je možné přispět 25 neziskovým organizacím, které poskytují moderní sociální služby, zasláním finanční částky dle uvážení na konto 2300948468/2010 pod konkrétním variabilním symbolem. Každý si tak může vybrat projekt, který chce podpořit, protože je mu nejbližší nebo se nachází v jeho okolí.

Mentalni_obohaceni_LCD

 Kampaň “MENTÁLNÍ OBOHACENÍ” vznikla na základě unikátního dlouholetého partnerství Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky) a neziskové organizace Portus Praha.
V letošním roce Buřinka slaví 25 let a Portus Praha 20 let od svého vzniku a tato iniciativa je společným dárkem pro regionální organizace pomáhající lidem s mentálním postižením. „Se sdružením  Portus Praha se již 20 let společně snažíme zajišťovat mentálně postiženým lidem důstojný domov a zlepšovat kvalitu jejich života. Kampaň MENTÁLNÍ OBOHACENÍ je náš nový projekt upozorňující na přetrvávající předsudky ve společnosti,“ vysvětluje Petr Malina, ze Stavební spořitelny České spořitelny.