Stavte s námi! Zapište se do příběhu lidí
s mentálním handicapem.
Daruj E-cihlu E-shop
 • Chodník slávy

  Zakupte si exkluzivní cihlu a zapište se do života lidí s handicapem

 • Simona Stašová s klienty

  Naší patroni pravidelně naštevují i naše klienty.

 • Naši patroni

  Jaroslav Svěcený a Tomáš Vaněk, stálice a nováček z řad našich partnerů.

 • AKCE CIHLA se těší široké podpoře

  Klára Issová a náš fotopanel.

 • Spolupracovali jsme s desítkami známých tváří

  Lucie Benešová a Pavel Liška

Exkluzivní cihly do chodníku slávy

Zapište se do „Chodníku slávy“,

zapište se do života lidí s handicapem

 

Nový projekt „Chodník slávy“ představuje v rámci celostátní benefiční sbírkové a osvětové kampaně AKCE CIHLA nezisková organizace Portus Praha z.ú. Jednotlivcům, skupinám i firmám dává tato iniciativa možnost pomoci lidem s mentálním znevýhodněním zakoupením exkluzivní cihly, která bude s gravírovaným jménem dárce vložena do chodníku v blízkosti objektu Chráněného bydlení Na Vyhlídce v obci Slapy.

Chodník slávy propojuje již tradiční, více než let 20 úspěšně probíhající benefiční kampaň AKCE CIHLA se světovým modelem sbírkových kampaní Buy-a-Brick Be-a-Brick. Základním pilířem těchto cihlových kampaní, rozšířených po celém světě, jsou právě speciální personifikované cihly, které se stávají součástí chodníků nebo zdí v blízkosti financovaných objektů.

„První český cihlový chodník bude v obci Slapy nad Vltavou, protože ve Slapech to všechno začalo a je zde i první chráněné bydlení, které bylo zprovozněno z výtěžků AKCE CIHLA 2000 a 2001,“ říká ředitelka Portus Praha Gabriela Masopust Štěpánková a dodává: „Chceme vytvořit novou tradici. A doufáme, že se co nejvíce lidí stane od začátku její součástí.“

Smysl a účel akce

Iniciativa „chodník slávy“ má za cíl vytvořit nejen prostor pro individuální zapojení do dobročinného aktu, ale také zdůraznit důležitost začlenění lidí s mentálním postižením do společnosti. Chodník slávy, který bude ze zakoupených cihel vybudován v blízkosti objektu Chráněného bydlení Na Vyhlídce, se stane symbolem jednoty, inkluzivity a vzájemného respektu v rámci společnosti.

Z výtěžku akce bude financována potřebná kompletní renovace Chráněného bydlení Na Vyhlídce. Žijí zde klienti, kteří s pomocí týmu Portus pracují na rozvoji svých dovedností, aby dosáhli maximální míry samostatnosti. Mnoho jich později přechází do samostatného bytu, kde již využívají pouze terénní asistenci.

Objekt čeká nutné odvlhčení a izolace, nezbytná je také renovace samostatných garsoniér, kde bydlí klienti sociální služby. Celková potřebná částka je 1 200 000,- Kč.

Průběh akce

Od 2.10.2023 mají zájemci možnost nakupovat speciální cihly, na které bude následně gravírovací technikou zvěčněno jméno donátora/firmy/týmu. Cihly budou zasazeny do chodníku v blízkosti objektu Chráněného bydlení Na Vyhlídce v průběhu září - října 2024.

Slavnostní „odhalení“ chodníku proběhne za přítomnosti patronů sbírky i dalších osobností. Na slavnostní první krok po chodníku budou pozváni všichni, kdo zakoupením cihly pomohou.

Cihly lze zakoupit na stránce https://www.akcecihla.cz/chodnik-slavy/

Minimální hodnota jedné cihly je 5 000 Kč, ale je možné samozřejmě přispět i více nebo si vybrat z dárcovských balíčků.

Podrobnější informace o odměnách pro dárce v jednotlivých kategoriích najdete na  https://www.akcecihla.cz/e-cihla/. V každé kategorii jsou připravené jiné odměny. Samozřejmostí je pro každou cihlu vystavení dárkového certifikátu, který bude sloužit „cihlářům“ i „zednářům“ jako potvrzení a připomínka jejich přispění, než bude jejich cihla se jménem vložena do chodníku.